Norsk Mesterskap for Halsende fuglehunder 24-25/09 -05

Norsk Mesterskap ble holdt i Morttjernsberget på Grue/Finnskog Jeger og Fiskeforenings marker. Litt grovere kart orientering blir sør i Hedmark. 10 hunder stilte til start, og noen reserver måtte steppe inn da tittelforsvareren Tor Ivar Sundset med Tuula måtte trekke seg pga sykdom, og Kenneth Hansen måtte trekkes seg pga lang kjøring og problemer med å få tatt seg fri fra jobben. Som reserver steppet Roy Nilsen inn med Lento og Jens Erik Heen med Storjolas Pi.

Føret har vært helt topp med litt vind og overskyet vær lørdag formiddag, som gled over i sol og vindstille mot ettermiddagen. Søndagen opprant med kuldegrader og vindstille, og sola tittet frem utover formiddagen og kom med litt vind utover dagen. Alle prøverutene holdt ikke like mye fugl og noen hunder gikk fugletomme på en av prøvene. Andre hadde lykken med seg og fant nok fugl til å fylle papiret på de 3 tildelte timene. Utvidet prøve ble strøket som alternativ på grunn av 2 slipp om dagen og avvikling av prøvene. Første slipp ble satt til senest kl 0800 og andre slipp til senest 1400. Hver av hundene trakk et morgenslipp og et ettermiddagsslipp.

Totalt ble var det 7 av hundene som gikk til premiering og man måtte helt opp på 1. premie for å ta seieren hjem. 7 premieringer må sies å være meget bra til tross for noe varierende fugletilgang, men så var også poengsummene til de kvalifiserte hundene meget høye. Det var veldig åpent og ingen klare favoritter før helga.

Under middag og premieutdeling etter første dag, på lørdag kveld var det ingen ringere enn Tore Bjørnbet med Tiukka som hadde dratt i land 76 poeng som holdt til 1. premie. Hun fikk premie for beste hund lørdag og kunne i tillegg titulere seg som Norsk Jaktchampion etter sin 7'ende jaktprøve. På disse 7 prøvene har hun gått til premiering alle gangene. Av totalt 13 finnende muligheter hadde hun 13 finnende, 13 primærloser og 9 fulle jobber. Det var altså ingen hvem som helst som slo til og ble best første dagen til tross for sin unge alder. Det bør vel legges til at det heller ikke er første gang at hundefører og eier Tore B stiller med hund under NM.

Spenningen var stor før søndagen i og med at vinnerprøven har gått på søndag de 3 siste årene. Resultatlista snues nesten på hodet av en eller annen merkelig grunn fra lørdag og søndag, så her var det gode muligheter for de som ikke nådde opp i teten lørdag. Søndagen startet med kuldegrader og kjempeforhold og sola tittet frem utpå formiddagen. Resultatene var ikke klare før mørket steg på og ryktene om at Roy Nilsen med Lento hadde gjort en knallprøve, gjorde spenningen ekstra stor. Det skulle vise seg å at marginene skilte på 1 og 2 plassen. Begge hundene hadde oppnådd 76 poeng men Tiukka trakk det lengste strået og ble først utropt til vinner. I ettertid viste det seg at Lento hadde fått et poeng for lite i lostid og endte opp med 77 poeng, et hundehode foran Tiukka med 76p. Klubben beklager det inntrufne og erfaringene fer at prøveledelsen må gies tilstrekkelig tid til nøye gjennomgang og kontroll av resultatene slik at dette kan unngåes i fremtiden

I god tradisjon var ble det altså avgjort på søndag, og i god tradisjon var det en av reservene og i tillegg en nykommer som trakk det lengste strået. Men om hunden var en nykommer, var hundeføreren av det mer erfarne slaget med mange aktive år i klubben bak seg. Det bør legges til at han i dag sitter som leder i jaktprøveutvalget, men på søndag var det Lento og ikke Roy som var den store helten.

På henholdsvis 3 og 4 plass kom Vardos Ralli og Oddbjørn Nordhagen, og
Päivo og Martin Løvtjernet. Det blir ny tur på Raue Olga i Finnland til neste høst. Disse fire er kvalifisert til Nordisk Mesterskap i Finnland høsten 2006.

 


bilde kommer


 

Resultatlista med beste tellende poengsum:

hund Eier Poeng Plass Premie
Lento Roy Nilsen 77 1 1
NJCH Tiukka Tore Bjørnbet 76 2 1
NSSF- Nor- IntJCH, NUCH,NM02,NV03,NOR03 Vardos Ralli Oddbjørn Nordhagen 70 3 2
NJCH Päivo Martin Løvtjernet 63 4 3
Karu Øyvind Aasen 62 5 3
Tiurtunets Sarek Tron Olav Tinnes 61 6 3
NJCH Era Stian Berntsen 61 7 3
Storjolas Pi Jens Erik Heen 44 8 0
NUCH Jaro Bernt Enge Larsen 27 9 0
Piila Martin Løvtjernet 20 10 0


Se hele protokollen
her

 

Tekst og Bilde: Oddbjørn Nordhagen